Fields narrowed after primary

The field of candidates has been narrowed after Tuesday’s primary election and races will continue in November.

U.S. House of
Representatives
13th District

(Includes East Dearborn, parts of Detroit and several Downriver communities)
Democratic incumbent John Conyers received 38,357 votes, beating out Democrats John Goci (2,664 votes), Glenn Anderson (12,585 votes) Shanelle Jackson (8,695 votes) and Bert Johnson (6,922 votes) to face off against unopposed Republican Harry Sawicki in November.

12th District
(The 12th District covers parts of Wayne and Washtenaw counties, and all of Monroe County. It includes west Dearborn, Dearborn Heights, Taylor, Romulus and Inkster.)
Democratic incumbent John Dingell received 25,000 votes, beating out Democrat Daniel Marcin to face off against Republican Cynthia Kallgren in November. Kallgren received 9,455 votes, beating out Karen Jacobsen, who received 9,140.

State House of
Representatives
11th District

(North Dearborn Heights, Inkster, Garden City and a small corner of Livonia.)
Unopposed Republican Kathleen Kopczyk of Garden City will face Democratic challenger David Knezek of Dearborn Heights, who received 3,804 votes, in the November election.

12th District
(Taylor)
Republican Joanne Michalik and Democrat incumbent Douglas Geiss both ran unopposed and will face off in November.

13th District
(Allen Park, Southgate)
Incumbent Democrat Andrew Kandrevas and Republican challenger Tony Amarose both ran unopposed and will face off in November.

14th District
(Lincoln Park, Melvindale, Riverview, Wyandotte)
Incumbent Democrat Paul Clemente and Republican challenger Edward Gubics both ran unopposed and will face off in November.

15th District
(Covers most of Dearborn and several other southeast Michigan communities)
Democrat incumbent George Darany and Republican challenger Priscilla Parness both ran unopposed and will face off in November.

23rd District
(Trenton)
Republican incumbent Patrick Somerville received 5,592 votes, beating out Jeremy Cady, who received 1,200 votes, and will face off against unopposed Democratic challenger Tom Boritzki in November.

Wayne County
Prosecutor

Incumbent Kym Worthy ran unopposed and will run unopposed in November.

Sheriff
Republican Shelly Milton received 30,891 votes, beating out Taras Nykoriak, who received 13, 426, and will challenge incumbent Democrat Benny Napoleon, who received 122,541 votes, beating out Mohammad Hammoud (11,722) and Mike Thomas (22,449).

Clerk
Incumbent Democrat Cathy Garrett will face off against Republican challenger Werner Klein, who received 28,131 votes, beating out Adam Adamski, who received 16,225.

Treasurer
Incumbent Raymod Wojtowicz received 87,826 votes, beating out Beverly Kindle-Walker (17,642), Dana Harris (9,867), Robert Robinson (6,622), Calvin Harris (6,484), Taissa Williams (6,155), Lillie Skinner (4,375), and Devon Twilley (2,479). Wojtowicz will run unopposed in November.

Registrar of Deeds
Incumbent Democrat Bernard Youngblood received 103,796 votes, beating out Willie Burton, who received 34,837, and will run unopposed in November.

Wayne County Commission
4th District

(Lincoln Park, Melvindale)
Incumbent Democrat Ilona Varga received 3,591 votes, beating out Tyrone Carter, who received 1,336, and will face off against Republican challenger Ken Larkin in November.

8th District
(Dearborn Heights, Redford and Livonia)
Incumbent Democrat Diane Webb received 6,553 votes, beating out Bob Constan of Dearborn Heights who received 3,443 votes. She will face off against unopposed Republican Mark Cochran in November.

13th District
(Allen Park, Dearborn)
Democrat Incumbent Gary Woronchak and Republican J. Scott Saionz ran unopposed and will face off in November.

14th District
(Taylor)
Republican Darell McNeill and Incumbent Democrat Raymond Basham both ran unopposed and will face off in November.

15th District
(Riverview, Southgate, Trenton, Wyandotte)
Incumbent Democrat Joseph Palmara and Republican challenger Connie Clark both ran unopposed and will face off in November.

District Court
19th District

Sam Salamey and incumbent Chief Judge Richard Wygonik were the top to vote getters and will face off in November. Salamey received 5,344 votes, Wygonik received 4,504 votes, and Candace Ewing Abbatt received 3,594 votes.

23rd District
(Taylor)
Incumbent Judge Geno Salomone ran uncontested and will run uncontested in November.

27th District
(Riverview, Wyandotte)
Incumbent Judge Randy Kalmbach ran uncontested and will run uncontested in November.

33rd District
(Trenton)
Incumbent Judge Michael McNally ran uncontested and will run uncontested in November.

(Compiled by Andrea Poteet and Sherri Kolade.)